top of page

פעילויות והתנדבויות

פרוייקטים בתחומים שונים בעבר ובהווה

קליטת עולים:

קליטה ישירה של עולים, עוד בשדה התעופה בישראל. הענקת הלוואות (בסך 5,000$) לכל משפחה לרכישת דירה .

טיפול בנוער:

סיוע לצעירים עולים במצבי סיכון ומצוקה, החזרתם למסגרות חינוכיות והעלאת המוטיבציה להתגייסות לצה"ל. 

סיוע לתלמידי כיתות י"א-י"ב בהכנה לבחינות בגרות (בעיקר במתמטיקה ואנגלית), ב"בית דני" שבשכונת התקווה תל אביב. הברית נרתמה למשימה זו בעזרת עו"ד יוסף בבאיוף, נאמן הקדש בבאיוף.

חוגי העשרה לשמירת המסורת הפולקלוריסטית שלנו בקרב נוער עולים.

פעילויות חברתיות:

פרויקט מיוחד לתגבור ותגמול מתנדבים. 

פעילות לשעות הפנאי:

יזמות נשים.

פעילות לשילוב תרבויות:

גישור בין המטען התרבותי של העולים לבין המציאות התרבותית של ישראל.

מרכז תעסוקה:

הפעלת מטה מרכז תעסוקה לעולים.

תמיכה לעולים:

"בבית ביחד" – פרויקט לגיבוש חברתי תוך סיוע לעולים חדשים לפתרון בעיותיהם.

העמקת זיקת העולים לארץ ולמדינה.

תרבות ואמנות:

הפקת הצגות תיאטרון ממיטב הפולקלור הבוכרי, כמו גם העלאת מחזות על דמויות תנכיות.

פרסום והסברה:

הפצת "העיתון הבוכרי" המופק על ידנו בארץ ובעולם.

הוצאת ספרים:

הבמסגרת הנחלת המורשת ההיסטורית היהודית...... דורש השלמה!

פרוייקט דרך המשי

הברית נרתמה למשימה זו, ובעזרת עו"ד יוסף בבאיוף, נאמן הקדש בבאיוף, מפעילה פרויקט חונכות לתלמידי כיתות י"א-י"ב, כדי להכשירם להצליח בבחינות הבגרות. לאחר ניסיון של שנתיים, מאמציה של הברית הניבו פירות והישגי תלמידים רבים בשכונת התקווה, שלקחו חלק בפרויקט, השתפרו בצורה משמעותית.

להצלחת הפרויקט אחראי ד"ר ישראל סלע, שבמהלך חייו, הפך מנער חוצות לדוקטור מוערך בתחום החינוך. תרם מניסיונו האישי ע"י גישתו האבהית לכל אחד מהתלמידים ובכך חיזק את ביטחונם העצמי ולא במעט להצלחתם בלימודים. העזר שכנגד לד"ר סלע, האיש שיצק את התשתית למסגרת הלימודית ואף תרם חלק נכבד בהישגי הפרויקט, הוא מר שלמה רואימי.

נוכח התוצאות  המרשימות של הפרויקט, הברית ממשיכה ביישומו ומתברכת בכל מי שיש לו נגיעה להצלחתו.

כידוע, הנחת היסוד של ברית יוצאי בוכרה לשילוב מוצלח של צעירי קהילתנו בחברה הישראלית, מותנה בהרחבת והעמקת רמת ההשכלה שלהם. להשגת מטרה זו הוקמה קרן אבוקה לחינוך גבוה, שבאמצעותה במהלך 43 השנים לקיומה, הוענקו מלגות לעשרות אלפי סטודנטים מקרב צעירי העדה. הברית ראתה ברכה בעמלה ורבים ממלגאינו ממלאים כיום תפקידים בכירים במכוני מדע ומחקר בישראל, בתעשייה הטכנולוגית, במסחר, בחקלאות וכו'.

טרם כניסתם של ילדינו למסגרת לימודים אקדמיים, הורים רבים מסייעים להם ע"י הענקת שיעורים פרטיים. לצערנו, לא לכל אוכלוסייה במדינה יש כדי להעניק סיוע מעין זה מטעמים כלכליים.

חלוקת מצרכי מזון לנזקקים

היום, יותר מאי פעם, נוכח הנתונים הקשים על גידול אוכלוסיית העוני בישראל, שהקורבנות הראשונים הנם נכים, קשישים, חסרי בית ומשפחות חד-הוריות, יש חשיבות ראשונה במעלה להמשך קיומו של פרויקט חלוקת מצרכי המזון בפריסה ארצית לנצרכים בערבי חג.

כדרכנו מזה שנים, מתוך תחושת הזדהות עם אוכלוסיית העוני, אנו מתמידים במסורת של חלוקת מצרכי מזון, כדי להביא ולו במקצת משמחת חג הפסח לאוכלוסייה הנ"ל.

החלוקה מתבצעת בפריסה ארצית, בישובים בהם יש ריכוז גדול של אוכלוסייה נזקקת.

סל המזון כולל מוצרי מזון בסיסיים לחג הפסח.

הברית רואה במבצע זה פרויקט הומניטרי, שמטרתו להאיר ולו קמעא בתיהם של אוכלוסיות חלשות ולשמחם בחג.

 

פרויקטים ייחודיים

ביקורו הממלכתי של נשיא אוזבקיסטן מר איסלאם קרימוב במדינת ישראל ביוזמתה של ברית יוצאי בוכרה. 

ב18/12/1998 נפל בחלקנו הכבוד לקיים ביקור ממלכתי של נשיא אוזבקיסטן מר איסלאם קרימוב. האירוע התקיים בתיאטרון ירושלים במעמד  נשיא המדינה דאז מר עזר ויצמן , ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו, צמרת ברית יוצאי בוכרה - נשיא הברית עו"ד אמנון סלומי, ממייסדי הברית- האחים בן ציון ופנחס פוזיילוב, עו"ד שמעון בר נתן, יוסף בר נתן ממלא מקום הנשיא(נשיא הברית כיום), אנשי ציבור בוכרים ומקורבי הקהילה.

האולם היה מלא עד אפס מקום. ההתרגשות הייתה בשיאה עם שמיעת הנאומים המרגשים של האורח מאוזבקיסטן והמארחים הישראלים.

פתח את הערב ממלא מקום הנשיא (כיום נשיא) ברית יוצאי בוכרה מר יוסף בר נתן במילים הבאות:

ניתן לי הכבוד ויש לי העונג לפתוח ערב חגיגי זה בשם ברית יוצאי בוכרה בישראל לכבוד הוד מעלתו, נשיא מדינת אוזבקיסטאן בביקורו הממלכתי בישראל. העדה הבוכרית בישראל, היא עדה גאה ורבת פעלים בתעשייה, בבניין, מסחר ובשירותים.  

ראשונייה הגיעו ארצה בשלהי המאה הקודמת ועוד ב-1890 בנו כאן בירושלים את שכונת הבוכרים המפוארת. מאוחר יותר, עלו הורינו בשנות ה-30 של המאה הזאת. והחל מ-1972 ועד היום עלו כ-200 אלף עולים חדשים ממרכז אסיה ובעיקר מאוזבקיסטן. עולים אלה עלו מטעמי מסורת יהודית וחיבת ציון ואינם שוכחים את מולדתם ואת היחס ההוגן של השלטון אליהם וכיצד חיו לצד שכניהם המוסלמים בשלום וביחסי רעות. עם עולים אלה הגיעו מדענים, אנשים רוח וספר, יוצרים ופעילים בתחום התרבות, התיאטרון, האמנות והפולקלור הזהים והמושפעים מהתרבות האוזבקית, ומגדולי זמריה כמו לביצ'ה בבאכנוב, יונוס רג'אבי, ג'לילוב, מנס לביוב, טולמסוב, מולוקנדוב, מוכטר אשרפי, וכולנו ותיקים כחדשים, מתבשמים מזמרתם ויצירתם.   ערב זה, הוא ביטוי של הוקרה לנשיא ולעם האוזבקי הידידותי וביטוי לכמיהת כולנו לשלום עם שכננו הערבים בעולם המוסלמי, כיאה לבני דודים מדרגה ראשונה, שכן אב אחד לנו, אברהם אבינו, הלא הוא חליל אללה, ידיד האלוהים כשמו בקוראן. לאב זה נולדו האחים ישמעאיל ויצחק ואנו, המוסלמים והיהודים צאצאיהם.   אתה, אדוני נשיא אוזבקיסטן, אדם אמיץ וראוי לכל הערכה, יען כי בעצם בואך לכאן בהיותך עמנו היום, אתה מהווה קרן אור לכולנו, וכולנו על גשר של ברזל יחד נצעד יהודים ומוסלמים אלי השלום המיוחל למען ייטב לכולנו, שכן גדול השלום שכל הברכות כלולות בו.

לבסוף, אנו מאחלים לך, אדוני הנשיא ולפמלייתך, ביקור פורה ומועיל בארצנו, שתשובו כולכם בשלום לארצכם הזקוקו לכם ולפועלכם להמשך שגשוגה. לכולכם, ערב מהנה שנה טובה ומבורכת.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו הכריז בראש נאומו שהוא מתכבד להצטרף לקהילה הבוכרית בהיותו בוכרי גאה ואמר את הדברים הבאים:

   עם הנשיא איסלם קרימוב, נפגשנו בפעם הראשונה בליסבון. בפעם השנייה, התארחנו, רעייתי שרה ואני, לארוחת ערב פרטית איתו, בטשקנט. והיום, בפעם השלישית יצא לנו לשוחח באריכות, לעומקם של דברים ביסודיות, ואני רוצה לומר לכם משהו עליו: הנה מנהיג של מדינה, שרוב אזרחיה הם מוסלמים, והוא בא ומושיט יד לשלום ללא שום פחד. הנה מנהיג של מדינה ששוכנת ליד איראן שהולכת ומתחמשת ומנסה להטיל את אימתה על שכניה, והוא בא ומדבר נגד הפונדמנטליזם האסלאמי ואין לו שום פחד. מנהיג חכם, אמיץ, רואה את הדברים נוכחה.   אני נפגש עם מנהיגים, לבודדים מהם יש ראיה כל כך מפוקחת וראיה צלולה של המצב הבינלאומי וסדר העדיפות הנכון למדינות שרוצות לראות שלום וביטחון לא רק באזורנו, אלא גם בעולם כולו. אני גאה על כך שנפלה בחלקי הזכות להדק את הקשרים בין אוזבקיסטן וישראל. בכל כך הרבה דברים אנחנו רוצים את אותם הדברים. באותה ארוחת ערב שמענו שרה ואני את הנשיא מדבר בחום מיוחד במינו על חבריו היהודים, ואני רואה וקולט את החום שאתם מרגישים כלפיו וכלפי אוזבקיסטן.

  • Facebook Basic
  • Twitter Basic
  • YouTube Basic
  • Google+ Basic
  • LinkedIn Basic
צור עימנו קשר
  ברית יוצאי בוכרה
      03-6393448
bottom of page