top of page

אודות

חזון הברית

חינוך למצוינות והנחלת המורשת ההיסטורית שלנו לדורות הבאים.

הדגשת תרומתנו הציונית להתווית המדינה שבדרך.

העלאת אחוז המשכילים בקרב העדה.

קידום קאדר של אנשי מחקר בוכרים, בעלי שם בארץ ובחו"ל.

הקמת מוזיאון בוכרי בישראל.

מייסדי הברית

יעקב (יאשה) קלנטרוב ז"ל

 

נולד בירושלים ב- 1909 להוריו זולאי ובנימין. המשפחה חזרה לסמרקנד. יעקב  עלה לארץ ב-1936. שימש כחבר במועצה הדתית בתל-אביב-יפו. עסק בגמילות חסד של אמת (חברה קדישא). טיפל במסירות בכל סידורי ההלוויה והקבורה של נפטרי העדה. 

ב-1972 יאשה קלנטרוב ז"ל כינס מספר אנשי עסקים ורוח, הגה ויזם הקמת ברית יוצאי בוכרה ו"אבוקה" קרן מלגות לחינוך גבוה.

עם גלי העלייה המבורכת של אחינו, שהחלו להגיע ארצה ב-1973 היה בין הפעילים והקולטים הראשונים שקיבלו את פני העולים ודאגו לקליטתם החלקה ככל האפשר.

 

עו"ד אמנון סלומי ז"ל

 

איש רב פעלים, עו"ד במקצועו, תעשיין ואיש עסקים, מרצה לפילוסופיה באוניברסיטת תל-אביב. נמנה על נערי ספיר (שר האוצר האגדי).

ב- 1972 הצטרף לחבורת בוכרים בעלי יוזמה, שהקימו את ברית יוצאי בוכרה, שגולת הכותרת שלה העלאת רמת ההשכלה של צעירי הקהילה.

ביוזמתו של עו"ד סלומי נחתם הסכם מטצ'ינג (שקל מול שקל) עם משרד החינוך  לצורכי מלגות, לשם כך הוקמה "אבוקה" קרן מלגות לחינוך גבוה.

עו"ד סלומי שימש במשך שנים רבות כיו"ר העמותה. תרם רבות לשיפור תדמית העדה הבוכרית למעמדם הכלכלי והחברתי בישראל. מבוני הארץ, שעשה חיל בעסקיו.

בן ציון פוזיילוב

 

יליד הארץ, נשוי + 3. מחלוצי היהלומנים בארץ. הקים יחד עם אחיו פנחס ב-1946 את חברת "יהלומי פז". ב-1968 קיבל את התואר "יצואן מצטיין". בהמשך זכה לתואר "יקיר תעשיית היהלומים הישראלית".

ב-1972 נמנה על מייסדי ברית יוצאי בוכרה ו"אבוקה" קרן מלגות לחינוך.

תרם תרומה משמעותית לקידום ההשכלה האקדמית בקרב הנוער הבוכרי, קליטת עלייה, עידוד המחקר המורשת ההיסטורית של הקהילה הבוכרית ועוד.

 

פנחס פוזיילוב

 

יליד הארץ, נשוי + 2, השכלה תיכונית.

ב-1943 התנדב למחתרת ההגנה ושירת בפלוגה דתית הראשונה שהוקמה מבני עקיבא ומתנועת הפועל המזרחי. שירת ביחידת סיירים. במלחמת השחרור פעל מעבר לקווי האויב.

מחלוצי היהלומנים בארץ. הקים יחד עם אחיו בן ציון ב-1946 את חברת "יהלומי פז". זכה לתואר "יצואן מצטיין" ו"יקיר תעשיית היהלומים הישראלית".

ב-1972 נמנה על מייסדי ברית יוצאי בוכרה ו"אבוקה" קרן מלגות לחינוך.

תרם תרומה משמעותית לקידום ההשכלה האקדמית בקרב הנוער הבוכרי, קליטת עלייה, עידוד המחקר המורשת ההיסטורית של הקהילה הבוכרית ועוד.

 

מרזיוף 1.jpg

 

משה (משיח) מירזיוף  ז"ל

יליד 1915 בגיל 6 ברח מבוכרה בגין המהפכה. 

פעילותו הציבורית החלה בשנת 1935 כשהוא היה בן 20 בלבד. 

במשך 50  שנה הוא הנהיג והוביל את הקהילה הבוכרית בפתח תקווה.

בעקבות פעילותו הציבורית הענפה זכה בתואר "יקיר העיר פתח תקווה".

בשנת 1972 עם הקמת "ברית יוצאי בוכרה" ו"אבוקה" קרן מלגות לחינוך נבחר כמזכיר הארצי של הברית, עסק רבות בקליטת עליה ישירה מתוך התלהבות ציונית. והשקיע רבות בחלוקת מלגות של קרן "אבוקה" לחינוך מתוך אמונה בצורך לעודד את ההשכלה בקרב בני העדה.

תרומתו הקהילתית לטובת העדה הבוכרית מהדהדת במשך שנים עד היום.

 

עו"ד שמעון בר נתן ז"ל

 

עלה ארצה ב-1933. נצר לעסקן הציבורי, מולא נתנאל נתנכה איליג', שהיה מראשי הקהילה הבוכרית בתל אביב. הותיר אחריו רעייה + 4 ילדים (מהם 3 עו"ד).

מראשוני עורכי הדין הבוכרים בתל אביב. מיזוג נדיר של עו"ד הגון, אדם צנוע, נעים-הליכות ויישר דרך. משפחות בוכריות רבות נעזרו בשירותיו המשפטיים לרכישת נכסים, עריכת צוואות, השכנת שלום בין איש לאשתו ובין שותפים ניצים. כאיש של נתינה, חלק ניכר משירותיו ניתנו "פרו-בונו" לטובת אותן משפחות, שידן לא השיגה, כדי תשלום שכר טרחתו. נמנה על מייסדי הברית ב-1972. שימש כיועץ משפטי והכין את התשתית המשפטית של מוסדות העמותה

שולמית תילאיוף

 

נולדה בשכונת "נחלת שבעה" בירושלים בשנת 1907 לאביה פנחס כהן-רבין (נשיא העדה הבוכרית, היה מ-5 דורות משפחת רבנים ודיינים) ולאמה שרה בת ר' שמעון חכם. קיבלה חינוך מסורתי כללי. בשנת 1911 נסעה עם הוריה לבוכרה. שם למדה בחדר עד המהפכה ב-1920. ב-1941 נישאה ליצחק חיים הכהן תילאיוף והתמסרה לעבודה ציבורית: ממייסדי ארגון נשים בוכריות.

ב-1961 הייתה מהיוזמות להוצאות ירחון דו-לשוני בשם "אחדות" בשפות העברית והבוכרית.

נמנתה על מייסדי ברית יוצאי בוכרה ו"אבוקה" קרן מלגות להשכלה גבוהה לצעירים וצעירות מבני העדה הבוכרית, מקרן אליהו יששכר, שהיה יו"ר הוועד הבוכרי בניו-יורק, וכן מקרן הא-ציון פוטל (פוטילאחוף), ששימש גם יו"ר הוועד הבוכרי בלונדון, שקבע קרן מיוחדת בסך 40 אלף לירות שטרלינג, שמהכנסותיו הוענקו מלגות לצעירי העדה.

בכל שנה הוועד חילק מלגות לסטודנטים, שרבים מהם זכו בתארים אקדמיים והשתלבו בצורה מוצלחת בעמדות מפתח בחברה הישראלית

צור עימנו קשר
  ברית יוצאי בוכרה
      03-6393448
bottom of page